Basiura_zdjecieBartłomiej Basiura coraz częściej pojawia się w zestawieniach polskich autorów kryminałów. Jego „Zamknięta Prawda” podbiła serca polskich blogerów, kolejne tytuły trafiają na polski rynek, czego przykładem jest „Uczeń Carpzova”, który już piątego grudnia doczeka się ogólnopolskiej premiery. Pojawiają się pytania dotyczące jego książek oraz ich historii. Podkreśla się również ich niekonwencjonalność, która do tej pory nie znalazła jednak definicji.

Jego twórczość to temat bogaty w kontrowersje. W trakcie przeprowadzanych wywiadów niejednokrotnie przeplatała się kwestia inspiracji oraz tworzenia książek, których adresatem są miłośnicy literatury o mocnych nerwach. Trudno ocenić sposób funkcjonowania wyobraźni osiemnastolatka, który pewnego dnia postanawia napisać książkę, która jak się później okazuje, stanowi jedynie prolog do kolejnych tytułów.

Osiemnaście lat? Właśnie tyle miał Basiura, kiedy przyszło mu się zmierzyć z „Hipnozą”. Była to książka bogata w przemyślenia filozoficzne, wprowadzała sposób narracji, który przy kolejnych projektach nie był przez Basiurę zmieniany, wyłącznie udoskonalany. „Hipnoza” została wydana nieoficjalnie, w niewielkim nakładzie. Wtedy była to wyłącznie pasja nastolatka, postawione wyzwanie, z którym postanowił się zmierzyć. Dokładnie rok później w niezwykle krótkim okresie czasu, powstał „Uczeń Carpzova”, literatura zdecydowanie bardziej dojrzała, zarazem wykrystalizowana gatunkowo. Pomiędzy tytułami istniało powiązanie, przede wszystkim główna bohaterka, Maria Kozielska. Książka została wydana w 2011 roku nakładem Wydawnictwa ARTeria, promocja została ograniczona do województwa śląskiego oraz małopolskiego. Z perspektywy czasu można ocenić, że były to pierwsze kroki Basiury w świecie wydawniczym. Odbyły się spotkania autorskie, a kryminał przyciągnął zainteresowanie mediów. Problemem okazał się wiek, gdyż nikt nie spodziewał się po dziewiętnastolatku dobrej książki.

1969328_688178857892191_1352840251_nMinął kolejny rok i spod pióra Basiury wyszła kolejna książka, rzeczona „Zamknięta Prawda”. Promocjitowarzyszył projekt Literacki Tour 2014 – trasa, która objęła swym zasięgiem osiem największych miast Polski, spotkania z czytelnikami były bogate w występy muzyczne oraz wystawy prac polskiej malarki – Klaudii Pisarek, co przyciągnęło niespotykane dotąd zainteresowanie.

Pomimo obietnicy Basiury, że „Zamknięta Prawda”, jest jego ostatnią próbą literacką, kolejny rok zaowocował w „Wagę”, jak sam Autor mówi: „nowy świat, nie skażony przeszłością, wejście w zupełnie inny wymiar, który stanowi zamknięcie poprzedniego rozdziału”. Zgodnie z tym, co zostało przedstawione w trakcie spotkań z czytelnikami, „Waga” rozpoczęła nową trylogię. Historia lubi się powtarzać, tym razem Basiura spragniony pisania nie czekał długo, w trakcie ostatnich wakacji powstał „Reset”, a prace nad książką „Lama” już trwają.

Te trzy ostatnie tytuły znajdują się aktualnie w szufladzie, czekają na odpowiedni moment, w międzyczasie prowadzone są rozmowy z Wydawcami, jest to już zupełnie inna poprzeczka niż na początku, ale pisanie wciąż pozostaje jedynie pasją, nie nastawioną na korzyści finansowe. Po sukcesie „Zamkniętej Prawdy” zainteresowanie dwoma pierwszymi tytułami powróciło, wynikiem tego jest ogólnopolska premiera „Ucznia Carpzova” (5 grudnia 2014). Na przyszły rok Basiura zapowiedział premierę „Hipnozy” (Marzec, 2015). Uwagę zwraca fakt, że kolejność została odwrócona, co jest jednym z oczywistych przykładów działania Autora poza przyjętą konwencją.63058_525769397466472_1994635846_n (1)

Basiura jest studentem piątego roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, miał okazję pełnić funkcję Przewodniczącego Erasmus Student Network UJ, w dodatku pracuje, podróżuje, trenuje siatkówkę, pasjonuje się fotografią, spełnia się muzycznie. Wydawać by się mogło, że przy tym wszystkim nie ma miejsca na pisanie. Jednak wszystko jest możliwe.

start